SITE_KEY_skipToMainContentText

Arama İşlevi - İpuçlarıBasit Arama
Web sayfasının başlığında yer alan basit arama kutucuğuna yazdığınız bütün terimler, bütün koleksiyonlardaki bütün alanlarda ve bütün sıralanışlarıyla aranır. Örneğin kutucuğa ‘batıya göç’ yazarsanız, arama motoru, ‘batıya’ VE ‘göç’ sözcüklerinin ikisini de içeren unsurları arar. Farklı arama tiplerini kullanmak isterseniz, gelişmiş arama seçeneğini tıklayın.
Basit arama kutucuğunu kullanarak tam olarak emin olmadığınız terimleri arayabilirsiniz. Bunun için, aramak istediğiniz sözcüğün kökünü yazıp ardından yıldız (*) işaretini girmeniz yeterli olacaktır. Bu durumda, hem sözcüğün kök hali, hem de çeşitli uzantılar içeren halleri aranacaktır. Örneğin, kutucuğa sına* yazarsanız, ‘sına’, ‘sınav’, ‘sınama’, ‘sınandı’ vb sözcükleri içeren unsurlar aranacaktır.


Yeni Arama
Basit arama ya da gelişmiş arama işlevini kullandıktan sonra, yeni bir basit arama başlatmak için, yeni terimi yazmanız ve Sonuçlarda yerine Yeni arama seçeneğini belirlemeniz yeterlidir. Gelişmiş Arama sonuçlarını temizlemek için, Tümünü temizle seçeneğini tıklayın.

Aramayı Derinleştirmek
Basit arama ya da gelişmiş arama işlevini kullandıktan sonra, basit arama kutucuğundaki Sonuçlarda seçeneğini kullanarak ya da Aramayı daralt kutucuğunda yer alan anahtar sözcüklerden seçim yaparak daha belirgin sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca, aramanın yapıldığı koleksiyonlara yenilerini ekleyebilir, ya da arama listesinden bazı koleksiyonları çıkartabilirsiniz. 

Aramanın kapsamını fazla daralttığınızı düşünürseniz, geri gidip, arama yolunda kullandığınız anahtar sözcükleri çıkartarak önceki sonuçları görebilirsiniz. Bunun için, sonuçlarınızın en üstünde görüntülenen arama teriminin yanındaki X işaretine tıklamanız yeterlidir.


Gelişmiş Arama
Gelişmiş arama belli koleksiyonları seçmenize ve seçtiğiniz alanlarda daha karmaşık bir arama sorgusu oluşturmanıza olanak verir.


Aramayı Oluşturma
Öncelikle, kullanacağınız arama şeklini seçin. Bütün alanlarda, seçilen alanlarda ya da tarihe göre arama olabilir. Varsayılan seçenek, bütün alanlarda aramadır. 

Sonra, sorgunuzu oluşturun ve aramanın yapılacağı koleksiyonları belirleyin. Arama alanı eklemek için, Alan ekle seçeneğini tıklayıp Ve ya da Veya işleçlerinden birini seçin. Arama alanlarını azaltmak için Kaldır seçeneğini tıklayabilirsiniz. En az bir, en çok dört arama alanınız olabilir.

Gelişmiş aramada dört arama tipi, yani dört işleç vardır: 

  • Bütün Sözcükler — yazılan bütün sözcüklerin bütün sıralanışlarını bulur. Boolean mantığında ‘VE’ kullanımıyla aynıdır. Örneğin, bu arama kutucuğuna ‘Hattat Mehmed Şefik’ sözcüklerini girerseniz, arama sonuçlarında yalnızca bu üç sözcüğün hepsini içeren unsurlar yer alır. Aranacak sözcüklerin arasına ‘VE’ eklemeyin. Bütün sözcükler aramasında ‘VE’ işleci otomatik olarak kullanılır ve aranacak sözcük olarak yazılırsa, dikkate alınmaz.
  • Olduğu Gibi — yazılan bütün sözcüklerin, yazıldıkları sırayla yer aldığı unsurları bulur. Başka arama motorlarında tırnak işareti kullanımıyla aynı işlevdedir. Örneğin, ‘Hattat Mehmed Şefik’ yazarsanız, yalnızca ‘Hattat Mehmed Şefik’ ibaresini içeren unsurlar bulunur.
  • Herhangi Biri — arama kutucuğuna yazılan sözcüklerin herhangi birinin geçtiği bütün yerleri bulur. Boolean mantığında ‘VEYA’ kullanımıyla aynıdır. Örneğin, bu arama kutucuğuna ‘Hattat Mehmed Şefik’ yazarsanız, yalnızca ‘Hattat’, yalnızca ‘Mehmed’ ve yalnızca ‘Şefik’ de dahil, üç sözcükten bir ya da ikisini ya da tamamını içeren bütün unsurlar bulunur. Aranacak sözcüklerin arasına ‘VEYA’ eklemeyin. Herhangibiri aramasında ‘VEYA’ işleci otomatik olarak kullanılır ve aranacak sözcük olarak yazılırsa, dikkate alınmaz.
  • Hiçbiri — bu seçeneği, diğer arama kutucuklarından herhangi birisiyle birlikte, bir terimi dışarıda tutmak için kullanın. Boolean mantığında ‘DEĞİL’ kullanımıyla aynıdır. Örneğin, Olduğu gibi arama kutucuğuna ‘Mehmed Şefik’ yazar ve Hiçbiri arama kutucuğuna ‘Hattat’ girerseniz, ‘Mehmed Şefik’ ibaresini ‘Hattat’ sözcüğü olmaksızın içeren unsurlar bulunur. Aranacak sözcüklerin arasına ‘DEĞİL’ yazmayın. Hiçbiri aramasında ‘DEĞİL’ işleci otomatik olarak kullanılır ve aranacak sözcük olarak yazılırsa dikkate alınmaz.

Not: Birden çok değişik işleç kullanan ve farklı arama alanları içeren bir arama sorgusu oluşturursanız, işleç ne olursa olsun, sorgu soldan sağa doğru uygulanır.


Gelişmiş Arama işlevini kullanarak, tam olarak emin olmadığınız terimleri arayabilirsiniz.Bunun için, aramak istediğiniz sözcüğün kökünü yazıp ardından yıldız (*) işaretini girmeniz yeterli olacaktır. Bu durumda, hem sözcüğün kök hali, hem de çeşitli uzantılar içeren halleri aranacaktır. Örneğin, kutucuğa sına* yazarsanız, ‘sına’, ‘sınav’, ‘sınama’, ‘sınandı’ vb sözcükleri içeren unsurlar aranacaktır.


Tarihe Göre Arama 
Koleksiyonların içinde tarihe göre arama yapma seçeneğiniz olabilir. Varsayılan seçenek, bütün alanlarda aramadır. Açılır listeyi kullanarak bir tarih aralığında, tek bir tarihte, belli bir tarihten öncesi ya da sonrasında arama yapılması istenir. Arama yapılması için yıl girilmesi(yyyy) zorunludur. Aramayı yıl ve ay, ya da gün ve ay ve yıl bazında da yapabilirsiniz. 

    
 
© Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan 34467 İstanbul / Tel: 0212 277 2200
Select the collections to add or remove from your search
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
 
OK